بخش اول مصاحبه اقای فرید کیومرثیان با خبرگزاری زرنا در مورد اهمیت ارتباط و اقتصاد دریای خزر و روابط با روسیه


برای خواندن مصاجبه لطفا روی لینک خبرگزاری کلیک فرمایید یا در ادماه این صفحه بخوانید

http://www.zarnanews.ir/index.php/110-2014-09-08-18-10-13/431-2014-09-22-17-58-49


ایران و روسیه

اهمیت ارتباط و اقتصاد دریای خزر و روابط با روسیه


فرید کیومرثیان  فعال در بخش بازرگانی و سرمایه گذاریی صنایع دریایی ایران (بخش اول)


فرید کیومرثیان


در آستانه سفر ریس جمهور به آستراخان روسیه، پیش بینی می شود که سومین دیدار حسن روحانی و پوتین در جریان سفر، به منظور گسترش روابط دوجانبه انجام شود.

عقد قرارداد همکاری اقتصادی هفتاد میلیارد یورویی ایران و روسیه و نیز  برگزاری چهارهمین اجلاس کشورهای حاشیه خزر، اهمیت ویژه ای به این سفر داده است.

لذا خبرنگار زرنا در یک مصاحبه اختصاصی با فرید کیومرثیان، از فعالان بخش بازرگانی و سرمایه گذاریی صنایع دریایی در ایران، به بررسی زوایای مختلف این سفر و فرصت ها و چالش های پیش روی این صنعت، پرداخته است.

خبرنگار زرنا: مهمترین دستاورد اجلاس کشورهای حاشیه خزر برای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو، چه خواهد بود؟

فرید کیومرثیان: این اجلاس حکایت از جایگاه و اهمیت دریا و صنایع دریایی در نظام کنونی اقصاد کشور و جهان، دارد.

به نظر می رسد کشورهای حاشیه دریای خزر، گام های مثبتی برای رسیدن به توافق در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر بردارند و شاهد توافق نامه چندجانبه بین کشورهای عضو باشیم.

همچنین پیش بینی می شود توافق هایی در زمینه پیشگیری از حوادث و کاهش اثرات آلودگی ها و پیامدهای آن و  نیز در خصوص حفاظت و بهره‏برداری بهینه از منابع زنده آبی در دریای خزر بدست آید.

ولی نسبت به توافق مسائل کلان چون رژیم حقوقی دریای خزر، گمان نمیرود توافق نهایی در این اجلاس قابل دسترسی باشد و اختلاف نظر و دیدگاه کشورهای عضو، در شرایط فعلی توافق نهایی را به تعویق خواهد انداخت.

رفتار ایران در دریای خزر، همواره بر پایه صلح و دوستی با همسایگان بوده و خواهد بود.

دغدغه اصلی ما، استقاده به بهینه از منابع بزرگترین دریاچه جهان بوده و همه کشورهای حاشیه خزر باید سه اصل: کشتی رانی آزاد، عبور بی ضرر، استفاده از تسهیلات بندری با رفتار متقابل را در نظر داشته باشند. جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از ظرفیت های تاریخی، طبیعی و انسانی خود، می تواند نقش فعال تری در منطقه خزر ایفا نماید.

با جانشینی پنچ کشور، بجای دو کشور ایران و شوروی سابق، نیاز به روشن سازی این موضوعات بیش از گذشته ضروری بنظر می رسد.باید به دنبال ایجاد و گسترش منافع مشترک با این کشورها باشیم، تا بتوانیم از حقوق خود دفاع کنیم. شرکت در این اجلاس موجب ارتقای سطح همکاری های سیاسی خواهد شد.

 

خبرنگار زرنا: موانع موجود در دستیابی به توافق رژیم حقوقی دریای خزر را چگونه ارزیابی می کنید؟

کیومرثیان: در اجلاس های پیشین، اقداماتی در کنوانسیون و نه به صورت کامل انجام شده که کافی نیست. مهمترین دلیل عدم توافق مرز های آبی، وجود منابع قوی نفت گاز مشترک است که توافق بر سر تعین مرز را دشوار می کند.

 در زمان شوروی سابق، چون تمام این کشورها یکی بودند مشکلی نبود. ولی بعد از فروپاشی تعین مرز آبی خزر دغدغه  کشورهای استقلال یافته شد.

غرب به دلیل داشتن منابع سرشار انرژی و موقیعت ویژه سیاسی و جغرافیایی خزر، نفوذ خود بر این منطقه را افزایش داده و این نفوذ و دخالت غربی ها در برخی از کشورهای حاشیه خزر، حل مشکلات تعیین مرزهای آبی و رژیم حقوقی این دریاچه را سخت می کند.

و توافقات در سطح مسائل زیست محیطی و حفاظت از تنوع زیستی بزرگ ترین دریاچه جهان باقی مانده است که امیدواریم نتایج خوبی در پی داشته باشد.

رسیدن به توافق رژیم حقوقی دریای خزر، مستلزم همکاری سازنده و تعامل کشورهای حاشیه خزر و استقلال این کشورها در تصمیم گیری و جلوگیری از مداخله و کارشکنی قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر می باشد.

خبرنگار زرنا: بندر آستراخان روسیه را، محل مناسبی برای برگزاری این اجلاس می دانید ؟

فرید کیومرثیان : بندر آستراخان مهم‌ترین شهر جنوب روسیه با موقعیت بسیار سازنده و کلیدی در دریای خزر بوده و می تواند بهترین بندر شریک جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر باشد.

 امیدوارم موضوع فرهنگی "خواهر خواندگی"  رشت و آستراخان در حاشیه اجلاس، به تفاهم موردنظر برسد. در اینصورت فعالیت های مشترک فرهنگی، هنری و اقتصادی در این دو شهر انجام خواهد شد.

بندر آسترخان می تواند نقش مهمی در افزایش تبادل تجاری ایران و روسیه و نیز در توسعه بنادر شمالی کشور ایفا کند.

 همچنین همکاری آستراخان و گیلان، فرصت های مناسبی در گسترش گردشگری دریایی در دو کشور بوجود می آورد.

اهمیت آستراخان در عرصه بازرگانی دریایی، تنها به زیر ساخت قوی و مناسب دریایی خلاصه نمیشود، مواردی از قبیل برگزاری نشست روسای اتاق بازرگانی کشورهای حاشیه خزر  که هرساله در آستراخان برگزار می شود و... موقعیت خوبی برای توسعه صنعت دریایی این بندر روسیه و منطقه خزر بوجود آورده است.

زیرساخت‌های مناسب تجاری و حمل و نقل، وجود جامعه بازرگانان مقیم، سرکنسولگری، بانک، دفاتر کشتیرانی و رابطه خوب مسئولان دولتی آستراخان با بازرگانان ایرانی، از دیگر مزایای آستراخان می باشد.

درضمن، استان گیلان با دارا بودن امکانات و تاسیسات پیشرفته بندری و حمل و نقل دریایی، وجود منطقه آزاد انزلی و فرودگاه بین‌المللی همواره مورد توجه مسئولان دولتی و تجار و بازرگانان آستراخان بوده است. وزرای خارجه ایران و روسیه، همواره از ارتقای روابط گیلان و آستراخان حمایت کرده و با راه‌اندازی کنسولگری در آستراخان و رشت، خدمات صدور روادید و... به‌ راحتی برای اتباع دو کشور مهیا شده است.

نقش اتاق بازرگانی دو شهر در افزایش مبادلات تجاری ایران و روسیه بسیار مهم بوده و با برنامه ریزی و بررسی بازار میوه روسیه، میتوان از پتانسیل موجود در صادرات میوه و محصولات کشاورزی به روسیه، استفاده کرد.بخش دوم مصاحبه فرید کیومرثیان با خبرگزاری زرندیه : اهمیت ارتباط و اقتصاد دریای خزر و روابط با روسیهwww.shipiran.ir

برای بازدید شناور های جدید به ادرس سایت بالا یا عضو کانال تلگرام زیر شود تشکر


ارتباط با عضویت در کانال تلگرام کشتی ایران 
تلگرام کشتی ایران , خدمات بازرگانی صنعت ایران

تحلیل آمار سایت و وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات